Vallensbæk Agility Sport og Hoopers

Juli 2017 - Roskilde (Vor Frue)

VALLENSBÆK AGILITY SPORT INVITERER TIL:
 
KLUBMESTERSKAB I BORDER COLLIE KLUBBEN
 
OG
 
OFFICIELT UDENDØRS AGILITYSTÆVNE   den 22. & 23. juli 2017
 
Stævnet er kun åben for STORE HUNDE samt STOR senior med RØD stævnebog (eller anden FCI godkendt startsbog)

Stævnet afholdes på Dansk Hundeskole Roskilde´s arealer
Vor Frue Hovedgade 74-76, Vor Frue, 4000 Roskilde
 
Der vil være følgende klasser:
Lørdag: sp1, sp2, sp2 senior sp3, ag1, ag2, ag2 senior, ag3 (dommer 1)
Søndag: ag1, ag2, ag2 senior, ag3, sp1, sp2, sp2 senior & sp3 (dommer 2)

Første start skal forventes kl. 09.00 begge dage.
 
 
Alle 4 klasser (2 lørdag/2 søndag) tæller til klubmester i Border Collie klubben.
Der bliver kåret en samlet klubmester i klasse1, klasse2, klasse2 senior & klasse3.

Præmiering:
Vi følger IKKE DKK´s præmiepolitik - vi har vores egen som er:
Præmie for hver 6. hund i klassen.

Dommer:
Lørdag: Dorthe Kiærulff
Søndag: Lars HIndsgaul


Pris er som flg.:
Første start kr. 90,00 - øvrige kr. 60,00 - Junior & senior dog kun kr. 60,00 pr. klasse
(4 løb: 270 kr. / 2 løb: 150 kr. / 4 senior/juniorløb: 240 kr.)

Tilmelding og betaling ske samtidig via Nemtilmeld

Sidste tilmelding/betaling: 3. juli 2017




Hvis din hund er i løbetid til stævnet: Husk da venligst et rødt bånd til hundens snor. Du bedes huske at, meddele dette til indsenderen inden KLASSEN skal starte.
Løbske tæver SKAL starte på en måtte/tæppe.


Stævneansvarlig:
Susanne Therkildsen kan træffes på mail: sth@youmail.dk

Husk at din hund skal være målt af en aut. dommer inden tilmelding, ellers senest før din første start.
 
Vi kan oplyse at til dette arrangement, vil der også være: LP, Rally samt udstilling - se mere på hundeweb.
 
Vi skal bruge hjælpere til weekend - har du lyst at hjælpe til
Kan du tilmelde dig her 😎 - - Hjælpere Vor Frue juli 2017
 
Weekendens resultater:
 
 
..............................
Klubmesterskab 2017 i Border Collie Klubbens:
 
Klasse 1: Henrik Petersen/Deja Vú

Klasse 2: Susanne T./Pfennig

Klasse 2 senior: Helle Gjerulff/Merci

Klasse 3: Poul Lerche/Nala

STORT TILLYKKE :-)
 
Resultater kan ses her